Cesta za tajemstvím mozku
24. 3. 2017 Článek publikován 24. 3. 2017
Dne 16. 3. 2018 se skupinka devíti studentů naší školy vydala ukojit své mladé zvídavé duše prahnoucí po poznání do hlavního města Prahy na akci Týden mozku, kterou každoročně pořádá Akademie věd ČR.
Celý týden od 12. do 18. března probíhaly na půdě Akademie věd dech beroucí přednášky o nejnovějších objevech a trendech v neurovědách, v oblastech jak medicínských, tak psychologických. Naše nadšená skupinka se zúčastnila tří vskutku zajímavých přednášek.
V první (a podle některých zúčastněných také nejpoutavější) z nich nás neurochirurg doc. MUDr. David Netuka, Ph.D seznámil nejen se současným trendem awake zákroků, ale také se zobrazovacími metodami a možnostmi využití software při těchto zákrocích. Také jsme zhlédli fascinující video, jak takováto operace vypadá a co všechno obnáší příprava jak lékařů, tak pacienta.
Druhá přednáška byla věnována paměti a neurální reprezentaci světa, jejímž přednášejícím byl pan MUDr. Karel Ježek, Ph.D., od kterého jsme se dozvěděli, jak dochází k ukládání informací z okolního světa do našeho mozku a jak vědci zkoumají přesný průběh tohoto procesu.
Ve třetím přednáškovém bloku nás profesorka MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc. (nenápadná postarší paní) seznámila s tím, jak moc je spánek pro naše tělo důležitý a zaobírala se také poruchami způsobenými jeho nedostatkem.
Celá naše skupinka odjížděla z Prahy patřičně namotivována ke snaze býti jednou také takto zapálenými pro svůj obor. Cestou zpátky vlakem jsme ještě nadšeně debatovali o nově nabytých informacích. Zároveň jsme vyhodnotili, že jsme byli dosti poučeni o tom, že je důležitější dopřát si 8 hodinek kvalitního spánku každý den, než dostat tu jedničku z dějepisu zítra ráno.
Děkujeme paní učitelce Heřmanové, že tuto cestu s námi ochotně absolvovala i přes velmi brzké ranní vstávání.
Tereza Šošolíková, 6. E