Pozvánka na Studentské volby
6. 12. 2022 Článek publikován 6. 12. 2022
Studenti 3. ročníku ze semináře zeměpisu a členové přírodovědného kroužku vytvořili pod vedením Mgr. Jana Husáka interaktivní mapu odpadového hospodářství ve Valašském Meziříčí.
Určitě jste už někdy narazili na to, že jste nutně potřebovali vyhodit odpadek, ale neměli jste kam. Bloudíte, bloudíte a nevíte kam s ním, protože žádný koš ani kontejner není k nalezení (jen doufám, že jste ho neodhodili na zem!). A právě s tímto problémem se seminář 3. ročníku ze zeměpisu a Přírodovědný kroužek v čele s panem Husákem rozhodli skoncovat! V rámci tématu GIS, jsme vytvořili přehledné aplikace, které budou mapovat odpadové hospodářství našeho krásného města Valašského Meziříčí a jeho okolí.
Možná to zní jako jednoduchý úkol najít pár košů a dát je do mapy. Ale vůbec ne! Pravda je, že nám to zabralo spoustu času. Nejlepším přítelem pro naše dva měsíce se stal internetový GISácký program ArcGIS. Zde jsme si jako první rozdělili území, abychom přesně věděli, kdo a co bude mapovat. Tedy konkrétně chodit po městě s mobilem v ruce a v aplikaci Survey 123 zaznamenávat odpadkové koše, kontejnery, odhozené odpadky, černé skládky a sběrné dvory. Se sběrem dat nám pomohli také členové Přírodovědného kroužku GFPVM. Pokud jste tedy v předešlých týdnech viděli nějaké blázny, jak si fotí koše na psí exkrementy, tak jsme to zcela určitě byli my!
Pokaždé jsme zhodnotili stav objektu, určili lokalitu a pro přesnost jsme ještě navíc nahráli fotku. Tato práce nám zabrala několik týdnů, ale protože jsme zapálení geografové, podařilo se nám shromáždit nemalé množství dat.
Když už byla data nasbírána, přišel čas zaznačit je do mapy. Opět nám pomohl ArcGIS, ve kterém jsme si ve dvojicích vytvořili mapy dle své libosti. Musely být co nejlépe zpracované po funkční i grafické stránce. Všechny skupinky si s ní daly opravdu záležet, a proto nebylo vůbec jednoduché vybrat tu nejlepší. Nejvíce bodů získala mapa od Sáry Chromé a Kateřiny Kelárkové a mapa od Jakuba Triebenekla a Patrika Pernického. Obě tyto mapy budou sloužit jako mapové aplikace nejen pro nás, ale pro celé naše město.
Tímto bychom vás chtěli pozvat na interaktivní prohlídku našich výtvorů. Sběr dat pokračuje i nadále. Chceme, ať je naše město čisté, bez odpadků. Pevně věříme, že tímto projektem se odpadové hospodářství v našem městě dostane na nejvyšší úroveň.
Děkujeme, že chcete, aby naše město bylo čisté!
Kateřina Kelárková
A CO NA PRÁCI ŘÍKAJÍ OSTATNÍ NAŠEHO ČLENOVÉ TÝMU?
Práce v terénu vypadala asi takto. Jdu do svého území, vidím kontejner (nebo jinou věc z nabídky), zapíšu souřadnice, vyfotím kontejner, vyberu typ, ohodnotím stav, přesouvám se k vedlejšímu kontejneru a provedu to samé znovu. Takto jsme zapisovali, hodnotili a fotili, dokud jsme nezmapovali celé naše území.
Tento projekt nám všem přinesl obrovské množství zkušeností. Ať už v oblasti práce s aplikací pro tvorbu GISu, nebo uvědomění si situace s odpadem ve Valmezu a okolí. Další velké pozitivum je, že nás to donutilo odejít na chvíli od běžného učení se do jiných předmětů a aspoň na chvíli jít na čerstvý vzduch.
Sára Chromá
Celý projekt bych hodnotila kladně i když zpočátku to byla celkem nuda. Jakmile jsme ovšem vyrazili do terénu, začalo to být zábavné. Přiznejme si, koho z nás by totiž normálně napadlo vyfotit si kontejner, ohodnotit koš nebo se vydat hledat černou skládku?
Karolína Jasná
Celkově se nám podařilo nasbírat 840 dat, z nichž největší převahu mají kontejnery a koše, podstatně méně (okolo 50) byl zastoupený littering (odhozený odpad) a minimální množství bylo sběrných dvorů a černých skládek.
Podle mého názoru se nám průzkum velmi vydařil a zjistili jsme, že tady na Valašsku máme poměrně čisto. Tato aktivita se mi líbila, vyzkoušeli jsme si práci s internetem při tvoření různých map a celková spolupráce mezi žáky a učitelem fungovala na výbornou.
Jindřich Vrána
Nejvíc dat jsme nasbírali o kontejnerech a odpadkových koších, ale nižší počet třeba černých skládek v průzkumu vůbec není špatnou zprávou. Myslím si, že se nám dařilo a získali jsme společnými silami požadované výsledky. Projektem jsme se posunuli v oblastech týmové spolupráce a práce s moderními geoinformačními technologiemi.
Mapování pro mě bylo to, co mě občas dokopalo k procházce a odtržení se od učení. Pohyb také považuji za jeden z pozitivních důsledků samozřejmě. Také mám teď větší přehled o námi zpracované problematice. Zmapované odhozené odpadky jsme i uklízeli, což je fajn (naštěstí jich nebylo mnoho). Podle mě, by se projekt dal znovuoživit a rozšířit na jaře na Den Země. Jsem ráda za aktivní zapojení a nabyté zkušenosti v rámci práce.
Rozálie Kovářová