Letní archeologicko-epigrafický výzkum
5. 6. 2017 Článek publikován 5. 6. 2017 | 1 přiložený soubor Článek obsahuje 1 přiložený soubor
Studenti tříd 3. A, 3. B a 5. E si v rámci projektu Přednášky odborníků z Masarykovy univerzity vyslechli dvě přednášky: Výzkum mozku pomocí magnetické rezonance a Fluorescenční metody detekce biologických stop aneb co nám v kriminálkách neřekli.
Ve čtvrtek 25. 5. byla předmaturitním ročníkům zpestřena výuka a rozšířeny jejich znalosti z chemie, biologie a fyziky. První přednášku přednesl Ing. Martin Gajdoš ze Středoevropského technologického institutu CEITEC, který studentům připomenul principy magnetické rezonance, které znají ze studia analytické chemie ve druhém ročníků, a představil varianty, jakými se její pomocí zobrazuje mozek a jakým výzkumům se on sám věnuje.
Druhá přednáška od doc. Mgr. Ctirada Hofra, Ph.D. (také z institutu CEITEC) na téma Fluorescenčních metod detekce biologických stop studentům propojila jejich znalosti z populární kultury kriminálek, jejich zkušenosti s tím "co pod UV světlem svítí" a široké znalosti o struktuře látek z chemie. Vyzkoušeli si přímo v průběhu přednášky izolaci DNA z jahody a na závěr si mohli odnést své vlastní otisky prstů.
Přednášky sklidily pozitivní ohlas jak mezi studenty, tak u dozírajících učitelů, kteří ještě i později v průběhu dne debatovali o tom, jak vlastně ty spiny jader fungují. Pokud bude tento projekt Masarykovy univerzity pokračovat, tak v příštích letech určitě očekávejte další zajímavé přednášející.
Mgr. Zuzana Halaštová