31. ročník „Chemie pro život“
4. 9. 2017 Článek publikován 4. 9. 2017
Letní škola je akreditovaným vzdělávacím programem a je součástí servisu VŠCHT Praha středním školám.
Letošní jubilejní ročník odstartoval v úterý 23. srpna a zúčastnilo se ho téměř 300 účastníků z řad vyučujících a studentů z celé České republiky. Možnost účastnit se této akce využili i naši studenti Michal Žůrek a Andrianna Myhalko, kterým vzdělávání není ani o prázdninách lhostejné.
Letní školu letos zahájil profesor Zdeněk Bělohlav, prorektor pro pedagogiku VŠCHT Praha. Následoval třídenní program „Chemie pro život“, který se odehrával v Ballingově sále Národní technické knihovny a laboratořích VŠCHT Praha.
Program byl sestaven z dvanácti atraktivních přednášek českých oborových špiček z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. O „Jin a Jang HIV“ hovořil profesor Tomáš Ruml, děkan Fakulty potravinářské a biochemické technologie. Do tajů „Chemie a fyziky kapky vody“ zasvětil publikum čerstvý držitel Ceny Neuron, profesor Petr Slavíček. Velmi poutavá byla také přednáška doktorky Punčochářové, která představila téma „Kyanogeneze kulturních plodin“. Studenti rovněž využijí informace o univerzitním centru VŠCHT Praha – Unipetrol, o kterých hovořil profesor Bělohlav.
V laboratořích probíhaly demonstrace a praktická cvičení. V jednotlivých blocích si studenti mohli vyzkoušet moderní pracovní postupy a špičkové přístroje. Výběr úloh byl velmi bohatý. Studenti měli například možnost připravit si kosmetické emulze nebo provést analýzu vody. Zjišťovali, co se dá získat ze syrovátky. Ti odvážnější provedli syntézu acetoxyazobenzenu, jeho chromatografické přečištění a ověření struktury pomocí nukleární magnetické rezonance.
Co říci závěrem? Snad jen to, že vidět v přednáškovém sále a laboratořích tolik nadšených chemiků z řad pedagogů i studentů je velmi příjemné. Organizátorům děkujeme za profesionálně odvedenou práci a přejeme mnoho sil a elánu do dalších ročníků Letních chemických škol.
Mgr. Pavel Groh