2. místo v krajském kole Chemické olympiády kategorie B
20. 4. 2023 Článek publikován 20. 4. 2023
Trochu netradičním literárním útvarem bych chtěla zhodnotit svou účast na Chemické olympiádě, která proběhla na Fakultě technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Má milá 2.B – ruštinářská skupino,
poslední dobou jsem poměrně často oxidovala ve vašich laborkách z chemie, a chtěla bych tuto vinu zredukovat tím, že si dovolím informovat vás o průběhu krajského kola chemické olympiády, na které jsem se vydala ve středu 12. 4.
Jako první nás čekala teoretická část v podobě zákeřného testu, který byl letos zaměřen především na energetiku z pohledu chemie. To obnášelo otázky okolo uhlíku a jeho sloučenin, výpočty v termochemii a elektrochemii, ale i obeznámení s výrobou bionafty procesem transesterifikace a porozumění vodíkovým a jiným netradičním palivovým článkům. Po vyčerpávajících dvou hodinách jsme dostali zasloužené občerstvení v podobě pizzy a zakrátko jsme se vrhli do laboratoří (samozřejmě se zapnutým pláštěm, jak všichni víme od pana Daniše).
V praktické části bylo úkolem připravit si rozpuštěním zinku v kyselině chlorovodíkové roztok, který bylo možné titrovat chelatonem 3 a určit tak jeho látkové množství, potažmo hmotnost. Celé to šumělo a úplně nevonělo, protože se uvolňoval vodík. K připravenému roztoku jsme poté přidávali indikátor a právě ten měl zajistit na počátku červenou, postupně oranžovou až žlutou barvu. Musím říct, že rozdíl mezi medovou (což je ještě oranžová) a náznakem citrónové (to už je žlutá), je velmi diskutabilní.
Po skončení celého klání jsem se dověděla dvě informace – a jak už to bývá, jednu dobrou a jednu nemilou. Začnu tou druhou, a sice, že se mi laboratorní část úplně nepovedla, což mě dost mrzí, ale taková je holt titrace. A ta lepší zpráva – test se mi naopak vydařil, dokonce jsem získala 2. nejlepší počet bodů z této teoretické části. Podtrženo, sečteno, z 22 odvážných soutěžících jsem skončila s diplomem úspěšného řešitele osmá.
Na místě je poděkovat paní Barcuchové za pedagogický doprovod, manželům Danišovým za pomoc a motivaci při zpracovávání školního kola a rozhodně také vám, 2.B, kteří jste mi trpělivě umožňovali připravit se na tuto soutěž. A jelikož jakousi praxi v oblasti kvantitativní analýzy bych zřejmě ještě potřebovala, je možné, že se ještě někdy setkáme.
Bylo mi potěšením :)
Vaše Barča Machová, 4. E