Historický kroužek při GFPVM v novém pololetí jako školní klub
7. 2. 2020 Článek publikován 7. 2. 2020
Ve středu 20. listopadu jsme po měsících pilných příprav vyrazili na 28. ročník Dějepisné soutěže studentů českých i slovenských gymnázií v Chebu.
Ve středu 20. listopadu jsme po měsících pilných příprav vyrazili na 28. ročník Dějepisné soutěže studentů českých i slovenských gymnázií v Chebu.
Náš tým ve složení Adéla Šefraná, Ondřej Šnajdr a Jiří Šimčík doprovázela paní profesorka Zetková. S dlouhou cestou jsme počítali, ovšem požár toalet v protijedoucím RegioJetu nás nemile překvapil a čas v soupravě Českých drah o 95 minut prodloužil. Do Chebu jsme tedy dojeli okolo půl šesté večer a krátkou procházkou přes centrum města jsme se dostavili k Západočeskému divadlu, odkud nás autobus dovezl na naše ubytování do Lázeňského domu Praha ve Františkových Lázních. Zbylý večerní, potažmo noční čas, jsme strávili intelektuální diskuzí, ale zejména zjišťováním posledních detailů a opakováním.
Plní odhodlání jsme ve čtvrtek vyrazili na Ekonomickou fakultu Západočeské univerzity, kde se konala soutěž. Hned při vstupu do sálu, ve kterém čekalo na zahájení 75 týmů, kvalifikovaných z krajských kol, na nás padla menší nervozita, ale hlavně jsme pocítili pověstnou slavnostní atmosféru celostátního kola, kterou vytváří přítomnost mnoha významných českých a slovenských historiků.
Po slavnostním zahájení s hymnami obou republik a proslovy jsme se pustili do čtyřkolového testu, tentokrát zaměřeného na léta 1978-92 v Československu. Nad otázkami z politiky, kultury či sportu jsme nezmatkovali. Soutěžní den díky přestávkovým hovorům s hosty (mezi které letos patřili například Jan Ruml, Alexandr Vondra a Peter Weiss) a dalšími soutěžícími příjemně utekl. Po vyhlášení výsledků jsme s klidnou myslí zjistili, že tým GFPVM skončil na 32. místě, tedy vylepšil o čtyři místa umístění minulého roku. Spokojeni s pozicí v tabulce, protože se skvělým výběrem knih a drobnými dárky, které obdrží každý účastník a hlavně s vědomostmi, které jsme díky účasti nabyli, jsme se ve večerních hodinách vrátili do Valašského Meziříčí.
Tématem příštího ročníku jsou evropské dějiny 1900-39 – držte nám palce v březnovém krajském kole!
Jiří Šimčík, 3. E
Reportáž ČT o dějepisné soutěži zde: