Mladí dějepisci vybojovali postup do celostátního kola Dějepisné soutěže gymnázií v Chebu
28. 3. 2019 Článek publikován 28. 3. 2019
Ve čtvrtek 5. dubna se vydala tříčlenná skupina mladých zájemců o historii do Zlína na Gymnázium Lesní čtvrť, aby se zúčastnila krajského kola Dějepisné soutěže gymnázií.
Po nedlouhé cestě do naší krajské metropole vyšlapala zatím neúplná výprava ve složení: zkušený matador týmu Martin Glíž (5. E) a nová, ale velmi nadějná členka Adéla Šefraná (2. E) kopec, zastavěný více či méně zdařile rekonstruovanými baťovskými domky (za jehož zdolání by se nemusel stydět ani středně zkušený orientační běžec a za některé kombinace baťovského funkcionalismu s pseudorokokovými svítilničkami ani radní v Kocourkově) a usadila se ve třídě již zaplněné těmi nejlepšími a nejvytrvalejšími dějepisnými mozky našeho kraje. V průběhu řešení organizačních záležitostí soutěže dorazil i poslední člen našeho týmu, nestor a zkušený borec Tomáš Dvořáček (bohužel už 6. E), který se ještě před soutěží samotnou rozhodl vyhrát okresní kolo SOČ (což ho naštěstí jen mírně zdrželo), a tak jsme byli kompletní a připravení na hodinu plnou potu a dřiny.
Test, skládající se jak z uzavřených, tak i z volných otázek, doplňování do textu a obávaného poznávání (pro nás občas neznámých) fotek známých osobností, byl místy těžší a místy lehčí. Paradoxně jedna z otázek, na něž jsme nedokázali odpovědět (a sypali jsme si kvůli tomu popel na hlavu celou zpáteční cestu) zněla: „Jak se jmenuje autor knihy O loupežníku Rumcajsovi?“ Asi za to mohla časová tíseň a stres, ale ani jeden z nás nedokázal z paměti vylovit jméno Václav Čtvrtek. I přes tuto malou nepříjemnost jsme test dokončili a s napětím očekávali vyhlášení výsledků. Když bylo oznámeno, že jsme obsadili 3. místo a jako jedni z mála překonali stobodovou hranici, byli jsme nadšeni. Sice se nám nepodařilo navázat na loňské vítězství, avšak s o to větší pílí se budeme připravovat na celostátní finále v Chebu, kde se pokusíme vylepšit loňský výsledek a umístit se v TOP 20 ze 75 gymnázií celého Česka a Slovenska.
Držte nám palce, bude to potřeba!
Martin Glíž a Alžběta Zetková
P. S. Kdybyste měli doma něco od Václava Čtvrtka, dejte vědět. Budeme muset rozšířit náš dosavadní seznam studijní literatury.